ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧ. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2015-2016

1.   ΣΧΟΛΕΙΟ :    ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : «ΠΡΟ-ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ»

ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΕ  Ναι

2.   ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ                                                                                                    Κλάδος/Υπερωρία
Υπεύθυνος: Μαρούλη Χαραμή ΠΕ02, ΠΕ13
Συμμετέχοντες: 1) Αργυρώ Δρίβα ΠΕ08
                       2)
3.      ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  (να συμπεριληφθεί λίστα στο τέλος της έκθεσης )
4.      ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ
ΕΘΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΦΟΡΕΑΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ Ή ΤΟΠΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ
5.      ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΣΕ ΚΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

6.   ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΟΠΟΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ
  1. ΑΛΛΕΣ δραστηριότητες που έγιναν για την υλοποίηση του προγράμματος (συντομη περιγραφη).

Επεξεργασια κειμενικου υλικου ιστορικου και γεωγραφικου σχετικου με την εποχη του χαλκου στο αιγαιο/συγκριτική μελετη γεωγραφικου υλικου με αξιοποιηση google earth/αποπειρεσ ιστορικων αναπαραστασεων με αξιοποιηση στοιχειων ecofacts kai artifacts/μελετη επιβιωματων/ δημιουργικη γραφη/παραγωγη pp kai ψηφιακησ αφηγησησ/δραστηριοτητες με αξιοποιηση της πρακτικησ νοημοσυνησ ωσ διοδου επικοινωνιασ-ζωγραφικη αγγειου με πιθανο προϊστορικο μοτιβο της περιοχησ,μιμηση επανασυγκολλησησ αγγειου,σχεδιασμοσ και κατασκευη ενδυματων εποχησ, κατασκευη ψηφιδωτου με πιθανο θεμα εποχησ και περιοχησ.

1. Αξιολόγηση του προγράμματος: θετικη. συνεργασια μαθητων-μαθητριων και εκπαιδευτικων, βιωματικη προσληψη της τοπικησ ιστοριασ, συνδυασμον μορφων νοημοσυνησ, θετικη σταση προς την ιστορια και τον πολιτισμο της ιδιαιτερησ πατριδασ.